Kongsberg Våpenfabrikk · Battle-Rifle · Out Of Production · 1967
| Weight (empty) | 4400 g (155.2 oz) |
| Overall Length | 1045 mm (41.14") |
| Barrel Length | 450 mm (17.72") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 780 m/s (2559 fps) |
| Muzzle Energy | 2890 J (2132 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The AG-3 (Automatgevær 3) is a Norwegian license-produced variant of the Heckler & Koch G3A5 battle rifle, manufactured by Kongsberg Våpenfabrikk for the Norwegian Armed Forces. A total of 253,497 units were produced between 1967 and 1974, with the rifle serving as the standard Norwegian infantry weapon until being phased out in favor of the HK416 around 2010. The AG-3 differs from the standard G3 in several details: a buttstock approximately 2 cm longer to suit Norwegian soldiers, a serrated th...
Country of Origin: Norway
Designer: Tilo Möller, Theodor Koch, Edmund Heckler