Indo-Russia Rifles Private Limited (IRRPL) · Assault-Rifle · In Service · 2023
| Weight (empty) | 3800 g (134.0 oz) |
| Overall Length | 940 mm (37.01") |
| Barrel Length | 415 mm (16.34") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 715 m/s (2346 fps) |
| Muzzle Energy | 2037 J (1502 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The AK-203 (India) is the Indian-manufactured variant of the Russian Kalashnikov Concern AK-203 assault rifle, produced under license at the Korwa Ordnance Factory in Amethi, Uttar Pradesh by Indo-Russia Rifles Private Limited (IRRPL), a joint venture established in 2019 between India's Advanced Weapons and Equipment India Limited and Munitions India Limited (50.5% Indian) and Russia's Rosoboronexport and Kalashnikov Concern (49.5% Russian) under Rostec parentage. Production began in January 202...
Country of Origin: IN
Designer: Mikhail Kalashnikov