Izhmash · Assault-Rifle · Discontinued · 1950
| Weight (empty) | 3980 g (140.4 oz) |
| Overall Length | 875 mm (34.45") |
| Barrel Length | 415 mm (16.34") |
| Height | 190 mm (7.48") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 710 m/s (2329 fps) |
| Muzzle Energy | 1991 J (1468 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The AKS (Avtomat Kalashnikova Skladnoy, meaning 'Kalashnikov Automatic Folding') is the folding-stock variant of the original AK-47 assault rifle, introduced in 1950 for Soviet airborne troops and armored vehicle crews who required a more compact weapon for use in confined spaces. The AKS replaces the fixed wooden buttstock of the standard AK-47 with a downward-folding metal stock inspired by the German MP 40 submachine gun's stock design. The under-folding stock is constructed from stamped and ...
Country of Origin: SU
Designer: Mikhail Kalashnikov