Tula Arms Plant · Assault-Rifle · In Service · 1975
| Weight (empty) | 2460 g (86.8 oz) |
| Overall Length | 840 mm (33.07") |
| Barrel Length | 300 mm (11.81") |
| Magazine Capacity | 26 rounds |
| Action Type | Gas Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 365 m/s (1198 fps) |
| Muzzle Energy | 1386 J (1022 ft·lbf) |
| Effective Range | 30 m (33 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.66x39mm MPS
The APS (Avtomat Podvodny Spetsialny, meaning 'Special Underwater Automatic') is a unique Soviet assault rifle designed for underwater combat by Soviet combat frogmen. Developed by Vladimir Simonov and Pyotr Serdyukov at TsNIITochMash and manufactured by the Tula Arms Plant, the APS was adopted in 1975 and remains the most well-known underwater firearm ever produced. The rifle fires the 5.66x39mm MPS cartridge, which uses the same case as the standard 5.45x39mm but is loaded with a 120mm-long st...
Country of Origin: SU
Designer: Vladimir Simonov