ArmaLite · Rifle · Out Of Production · 1969
| Weight (empty) | 3170 g (111.8 oz) |
| Overall Length | 940 mm (37.01") |
| Barrel Length | 464 mm (18.27") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 990 m/s (3248 fps) |
| Muzzle Energy | 1796 J (1325 ft·lbf) |
| Effective Range | 460 m (503 yd) |
| Frame Material | Stamped Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The ArmaLite AR-180 is the semi-automatic civilian export version of the select-fire AR-18, designed by Eugene Stoner, Arthur Miller, George Sullivan and Charles Dorchester at ArmaLite in 1963 as a simplified, manufacturing-friendly successor to the AR-15/M16. Introduced commercially in 1969 and chambered in 5.56x45mm (.223 Remington), the AR-180 substitutes a stamped sheet-metal receiver for the AR-15's machined aluminum forging and replaces the AR-15's direct-impingement gas system with a shor...
Country of Origin: United States
Designer: Eugene Stoner / Arthur Miller