Fabbrica d'Armi Pietro Beretta · Assault-Rifle · In Service · 1990
| Weight (empty) | 4000 g (141.1 oz) |
| Overall Length | 998 mm (39.29") |
| Barrel Length | 450 mm (17.72") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 920 m/s (3018 fps) |
| Muzzle Energy | 1693 J (1249 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Beretta AR70/90 is an Italian gas-operated, select-fire assault rifle chambered in 5.56x45mm NATO, adopted in 1990 as the standard service rifle of the Italian Armed Forces. It is a substantial redesign of the earlier Beretta AR70/.223 (1972), itself an offshoot of the joint Beretta-SIG SG 530 development program of the late 1960s. Where the original AR70 used a rear-locking bolt riding on stamped sheet-metal rails, the AR70/90 was rebuilt around a forged steel receiver with a STANAG 4179 ma...
Country of Origin: Italy
Designer: Beretta design team (offshoot of Beretta-SIG SG 530 program)