ArmaLite · Battle-Rifle · Out Of Production · 1956
| Weight (empty) | 3290 g (116.1 oz) |
| Overall Length | 1050 mm (41.34") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 845 m/s (2772 fps) |
| Muzzle Energy | 3400 J (2508 ft·lbf) |
| Effective Range | 700 m (766 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The ArmaLite AR-10 is the original 1956 select-fire battle rifle designed by Eugene Stoner, George Sullivan, and Charles Dorchester at the fledgling ArmaLite division of Fairchild Engine and Airplane Corporation. Chambered in the then-new 7.62x51mm NATO cartridge, the AR-10 introduced a radical combination of features that would define small-arms design for the rest of the century: a forged aluminum receiver, a composite polymer/fiberglass stock and handguard, a straight-line recoil geometry wit...
Country of Origin: United States
Designer: Eugene Stoner