Armscor / Rock Island Armory · Pistol · In Production · 2024
| Weight (empty) | 821 g (29.0 oz) |
| Overall Length | 175 mm (6.89") |
| Barrel Length | 98 mm (3.86") |
| Height | 116 mm (4.57") |
| Width | 29 mm (1.14") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Armscor DY9 is a compact polymer-framed striker-fired 9mm pistol imported from Derya Arms of Turkey. Features interchangeable backstraps, optics-ready slide, and TruGlo fiber optic sights.
Country of Origin: Philippines