Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 3493 g (123.2 oz) |
| Overall Length | 984 mm (38.74") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Height | 195 mm (7.68") |
| Width | 76 mm (2.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 30 m (33 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .410 Bore
The Armscor All Generations Lever Action .410 is a compact lever-action shotgun blending Western-inspired design with modern ergonomics, featuring a patent-pending adjustable stock with spacers and cheek rest.
Country of Origin: Philippines