Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 2799 g (98.7 oz) |
| Overall Length | 990 mm (38.98") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Height | 195 mm (7.68") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor Meriva 3-in-1 is a versatile pump-action 12-gauge shotgun package with interchangeable 18.5-inch and 28-inch barrels and removable stock/pistol grip options for defense, tactical, or sport shooting.
Country of Origin: Philippines