Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 4002 g (141.2 oz) |
| Overall Length | 1189 mm (46.81") |
| Barrel Length | 660 mm (25.98") |
| Height | 150 mm (5.91") |
| Width | 76 mm (2.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 20 Gauge
The Armscor All Generations Pump 20GA is a versatile pump-action shotgun with a lightweight aluminum receiver, patent-pending ergonomic stock and forend, and three interchangeable choke tubes.
Country of Origin: Philippines