Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 4002 g (141.2 oz) |
| Overall Length | 1240 mm (48.82") |
| Barrel Length | 660 mm (25.98") |
| Height | 150 mm (5.91") |
| Width | 76 mm (2.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 30 m (33 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .410 Bore
The Armscor All Generations Pump .410 is a pump-action shotgun in Realtree Timber camouflage designed for turkey and deer hunting, with a fiber optic sight and three interchangeable choke tubes.
Country of Origin: Philippines