Armscor / Rock Island Armory · Pistol · In Production
| Weight (empty) | 1316 g (46.4 oz) |
| Overall Length | 222 mm (8.74") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 16 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 10mm Auto
The Armscor Rock Ultra HC 10MM is a double-stack full-size 10mm pistol built on a 70-series 1911 design with steel frame, Parkerized finish, fiber optic sights, and G10 grips.
Country of Origin: Philippines