Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 2350 g (82.9 oz) |
| Overall Length | 930 mm (36.61") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Height | 120 mm (4.72") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Break Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 35 m (38 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor Traditional Single Shot 12GA is a budget-friendly break-action shotgun with a chrome-lined vent rib barrel, muzzle brake, and adjustable length of pull via interchangeable butt pads.
Country of Origin: Philippines