Armscor / Rock Island Armory · Pistol · In Production
| Weight (empty) | 1225 g (43.2 oz) |
| Overall Length | 235 mm (9.25") |
| Barrel Length | 140 mm (5.51") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 16 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 10mm Auto
The Armscor TAC Ultra HC Threaded 10MM is a double-stack 2011-style 10mm pistol with a 5.5-inch threaded barrel, built on a 4140 ordnance steel frame with Parkerized finish and 16-round capacity.
Country of Origin: Philippines