Armscor / Rock Island Armory · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 2948 g (104.0 oz) |
| Overall Length | 914 mm (35.98") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Semi Automatic Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Armscor TM22 is a full-metal .22 LR semi-automatic rifle built on a monolithic 7075 aluminum receiver with AR-pattern ergonomics, M-LOK handguard, and threaded barrel.
Country of Origin: Philippines