Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production · 2018
| Weight (empty) | 3357 g (118.4 oz) |
| Overall Length | 990 mm (38.98") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Height | 200 mm (7.87") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Semi Automatic Gas |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor VR60 is a gas-operated semi-automatic 12-gauge shotgun with AR-15 ergonomics and controls, featuring a 7075-T6 aluminum receiver, detachable box magazine, and flip-up sights.
Country of Origin: Philippines