Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production · 2022
| Weight (empty) | 2903 g (102.4 oz) |
| Overall Length | 1130 mm (44.49") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Height | 241 mm (9.49") |
| Width | 76 mm (2.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Semi Automatic Gas |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor VR70 is a gas-operated semi-automatic 12-gauge shotgun with M-LOK handguard and AR-15 ergonomics, featuring a 7075-T6 aluminum upper receiver with polymer lower for reduced weight.
Country of Origin: Philippines