Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production · 2019
| Weight (empty) | 3752 g (132.3 oz) |
| Overall Length | 1016 mm (40.00") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Height | 200 mm (7.87") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Semi Automatic Gas |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor VR80 is a premium gas-operated semi-automatic 12-gauge shotgun with full 7075-T6 aluminum upper and lower receivers, AR-15 controls, and a thumbhole polymer stock.
Country of Origin: Philippines