Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production · 2021
| Weight (empty) | 2994 g (105.6 oz) |
| Overall Length | 660 mm (25.98") |
| Barrel Length | 356 mm (14.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Semi Automatic Gas |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor VRF14 is the first semi-automatic short-barrel magazine-fed 12-gauge firearm of its kind, with a 14-inch barrel and over 26-inch overall length for non-NFA classification. Made at Armscor's RIA-USA facility.
Country of Origin: Philippines