Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production · 2022
| Weight (empty) | 2585 g (91.2 oz) |
| Overall Length | 663 mm (26.10") |
| Barrel Length | 358 mm (14.09") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 41 mm (1.61") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor VRPF14 is a compact pump-action magazine-fed 12-gauge firearm with a 14.1-inch barrel and over 26-inch overall length for non-NFA classification, designed for home defense.
Country of Origin: Philippines