Armscor / Rock Island Armory · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 3084 g (108.8 oz) |
| Overall Length | 1000 mm (39.37") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Semi Automatic Inertia |
| Firing Mechanism | Inertia Driven |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Armscor X4G is an inertia-driven semi-automatic 12-gauge shotgun with a lightweight aluminum receiver, vent rib barrel, fiber optic sight, and three interchangeable choke tubes.
Country of Origin: Philippines