Armscor / Rock Island Armory · Pistol · In Production · 2018
| Weight (empty) | 1134 g (40.0 oz) |
| Overall Length | 217 mm (8.54") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Height | 129 mm (5.08") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 14 rounds |
| Action Type | Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Winchester Magnum Rimfire
The Armscor XT 22 Magnum is a 1911-style semi-automatic pistol chambered in .22 WMR with a delayed blowback action, steel frame, 5-inch bull barrel, and 14-round double-stack magazine.
Country of Origin: Philippines