Astra-Unceta y Cia · Pistol · Out Of Production · 1958
| Weight (empty) | 850 g (30.0 oz) |
| Overall Length | 235 mm (9.25") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Recoil Operated |
| Firing Mechanism | Double Action |
| Muzzle Velocity | 260 m/s (853 fps) |
| Muzzle Energy | 346 J (255 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .38 Special
The Astra Cadix is a series of solid-frame, swing-out cylinder double-action revolvers manufactured by Astra-Unceta y Cia of Guernica, Spain, beginning in 1958. Originally offered in three calibers — .22 Long Rifle (9-shot cylinder), .32 S&W Long (6-shot), and .38 Special (5-shot) — the line was later joined by a .357 Magnum chambering. Marketed as Spain's answer to the Smith & Wesson K-frame revolvers, the Cadix offered three barrel lengths (2, 4 and 6 inches), adjustable sights on target varia...
Country of Origin: Spain