Brugger & Thomet · Carbine · In Production · 2017
| Weight (empty) | 3900 g (137.6 oz) |
| Overall Length | 875 mm (34.45") |
| Barrel Length | 363 mm (14.29") |
| Height | 235 mm (9.25") |
| Width | 67 mm (2.64") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 780 m/s (2559 fps) |
| Muzzle Energy | 3000 J (2213 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .308 Winchester
The B&T APC308 (Advanced Police Carbine 308) is a Swiss-made 7.62x51mm NATO / .308 Winchester gas-piston semi-automatic precision carbine and battle rifle developed by Brügger & Thomet. It scales up the proven APC9/APC556 platform to a full-power cartridge, retaining the APC family's fully ambidextrous controls, hydraulic buffer for reduced felt recoil, and folding-telescoping stock with adjustable cheek riser. Variants are offered with 14.3-inch (363 mm), 16-inch (406 mm), and 18-inch (457 mm /...
Country of Origin: Switzerland
Designer: Karl Brügger and Heinrich Thomet (B&T design team)