Anciens Etablissements Pieper · Pistol · Out Of Production · 1908
| Weight (empty) | 430 g (15.2 oz) |
| Overall Length | 126 mm (4.96") |
| Barrel Length | 57 mm (2.24") |
| Height | 90 mm (3.54") |
| Width | 22 mm (0.87") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 240 m/s (787 fps) |
| Muzzle Energy | 130 J (96 ft·lbf) |
| Effective Range | 15 m (16 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.65x17mm Browning SR (.32 ACP)
The Pieper Bayard Model 1908 was an exceptionally compact blowback semi-automatic pistol designed by Belgian engineer Bernard (Bruno) Clarus, drawing on patents licensed from John Browning. Built by Anciens Etablissements Pieper of Liege under the 'Bayard' trademark (named after the medieval French knight Pierre Terrail, seigneur de Bayard), the 1908 was for many years the smallest production pistol available in .380 ACP. Its tiny dimensions and high-pressure chamberings made it a popular concea...
Country of Origin: Belgium
Designer: Bernard Clarus