Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 2014
| Weight (empty) | 2948 g (104.0 oz) |
| Overall Length | 1257 mm (49.49") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Inertia Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli ETHOS is an elegant semi-automatic shotgun that represents the culmination of Benelli innovation, refinement and design superiority. Built on the ultra-reliable Inertia Driven system, the ETHOS is available in 12, 20, and 28 gauge with a beautifully engraved nickel-plated receiver and AA-grade walnut stock. The Progressive Comfort recoil system reduces felt recoil without adding weight.
Country of Origin: Italy