Benelli Armi SpA · Rifle · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3175 g (112.0 oz) |
| Overall Length | 1175 mm (46.26") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Benelli Lupo is Benelli's first-ever bolt-action rifle, featuring the company's Progressive Comfort recoil-reduction system and a fully adjustable trigger (2.2-4.4 lbs). The cryogenically treated barrel delivers exceptional accuracy, and the threaded muzzle (5/8x24) accepts compensators or suppressors. Available in multiple calibers from .308 Win to .300 Win Mag.
Country of Origin: Italy