Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 1987
| Weight (empty) | 2948 g (104.0 oz) |
| Overall Length | 1257 mm (49.49") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Inertia Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli Montefeltro is a sleek, elegant semi-automatic shotgun with a slim profile and handsome walnut stock paired with a deep gloss-blue finish. Built on Benelli's legendary Inertia Driven system, the Montefeltro offers outstanding performance and exceptional reliability for upland hunting. Available in 12 and 20 gauge with 24, 26, and 28 inch barrels.
Country of Origin: Italy