Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 1999
| Weight (empty) | 3311 g (116.8 oz) |
| Overall Length | 1003 mm (39.49") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli Nova Tactical is the home defense and law enforcement variant of the Nova pump-action, featuring an 18.5-inch barrel, ghost ring rear sight, and fixed cylinder bore. The monolithic receiver/stock construction provides exceptional durability.
Country of Origin: Italy