Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 2006
| Weight (empty) | 3538 g (124.8 oz) |
| Overall Length | 1264 mm (49.76") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli SuperNova is an enhanced version of the Nova pump-action shotgun, adding the exclusive ComforTech recoil-reduction system which reduces felt recoil up to 48% without added weight. The SuperNova handles everything from light target loads to 3.5-inch magnum shells, making it one of the most versatile pump shotguns available.
Country of Origin: Italy