Fabbrica d'Armi Pietro Beretta · Submachine-Gun · In Production · 2003
| Weight (empty) | 2480 g (87.5 oz) |
| Overall Length | 647 mm (25.47") |
| Barrel Length | 312 mm (12.28") |
| Height | 189 mm (7.44") |
| Width | 63 mm (2.48") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 390 m/s (1280 fps) |
| Muzzle Energy | 567 J (418 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Fiberglass Reinforced Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Beretta Mx4 Storm is an Italian select-fire submachine gun developed by Fabbrica d'Armi Pietro Beretta as the military and law enforcement version of the civilian Cx4 Storm semi-automatic carbine. Introduced in 2003, the Mx4 Storm operates on a straightforward blowback principle with a closed-bolt, hammer-fired mechanism, chambered primarily in 9x19mm Parabellum with a .45 ACP variant also available. The weapon features a fiberglass-reinforced technopolymer frame that keeps the weight to jus...
Country of Origin: Italy