Browning Arms Company · Rifle · Discontinued · 1985
| Weight (empty) | 3033 g (107.0 oz) |
| Overall Length | 1118 mm (44.02") |
| Barrel Length | 559 mm (22.01") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 880 m/s (2887 fps) |
| Muzzle Energy | 3764 J (2776 ft·lbf) |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The Browning A-Bolt is a push-feed bolt-action hunting rifle produced by Browning Arms Company from 1985 to 2008, when it was superseded by the X-Bolt. Designed by Browning and manufactured by Miroku Firearms in Kochi, Japan, the A-Bolt replaced the older Browning BBR and pioneered design features that would become Browning hallmarks: a short-throw 60-degree bolt lift, a three-lug rotating bolt that engages a barrel extension rather than the receiver, a non-rotating bolt sleeve to keep the bolt ...
Country of Origin: United States