Browning Arms Company · Shotgun · In Production · 2012
| Weight (empty) | 3090 g (109.0 oz) |
| Overall Length | 1261 mm (49.65") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Recoil Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 45 m (49 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Browning A5 is a recoil-operated semi-automatic shotgun reintroduced by the Browning Arms Company in 2012 as a modern successor to the legendary Browning Auto-5, which was the first mass-produced semi-automatic shotgun when it debuted in 1902. The modern A5 retains the iconic humpback receiver profile of its predecessor but is an entirely new design featuring the Kinematic Drive system -- a short-recoil operated action that harnesses kinetic energy to cycle the bolt. Unlike the original Auto...
Country of Origin: United States