Browning Arms Company · Rifle · In Production · 1967
| Weight (empty) | 3186 g (112.4 oz) |
| Overall Length | 1102 mm (43.39") |
| Barrel Length | 559 mm (22.01") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 880 m/s (2887 fps) |
| Muzzle Energy | 3764 J (2776 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The Browning BAR is a gas-operated, semi-automatic hunting rifle introduced in 1967 by Browning and FN Herstal in Belgium. Conceptually descended from John Moses Browning's military Browning Automatic Rifle of 1918 but engineered as an entirely new sporting rifle by Bruce Browning (grandson of John Moses) and Marcel Olinger at FN Herstal, the BAR was Browning's answer to the popular Remington 740/742 Woodmaster and quickly became the most successful semi-automatic hunting rifle in the world. The...
Country of Origin: Belgium
Designer: Bruce Warren Browning