Browning Arms Company · Rifle · In Production · 1969
| Weight (empty) | 3175 g (112.0 oz) |
| Overall Length | 1016 mm (40.00") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 860 m/s (2822 fps) |
| Muzzle Energy | 3592 J (2649 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Browning BLR (Browning Lever Rifle) is a modern lever-action rifle introduced in 1969 that pioneered the use of a detachable box magazine in a lever-action sporting rifle. Designed by Karl R. Lewis in the 1960s, the BLR uses a rack-and-pinion gear mechanism to drive the bolt forward and back, and a multi-lug rotating bolt head similar to a bolt-action rifle that locks directly into the barrel extension. This combination allows the BLR to safely chamber high-pressure modern cartridges with po...
Country of Origin: Belgium
Designer: Karl R. Lewis