Browning Arms Company · Shotgun · Limited Production · 1931
| Weight (empty) | 3402 g (120.0 oz) |
| Overall Length | 1149 mm (45.24") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 2 rounds |
| Action Type | Break Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 396 m/s (1299 fps) |
| Muzzle Energy | 2510 J (1851 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Browning Superposed is an over-and-under boxlock break-action shotgun first produced by Fabrique Nationale in Liege, Belgium in 1931. It holds a unique place in firearms history as the last design of John Moses Browning, who completed the patent in 1923 and was still working on the prototype in his FN office when he died of a heart attack on November 26, 1926. His son Val A. Browning finished the development work and shepherded the gun into production in 1931, by which time the over/under co...
Country of Origin: Belgium
Designer: John Moses Browning