Cabot Guns · Pistol · Limited Production · 2014
| Weight (empty) | 1134 g (40.0 oz) |
| Overall Length | 216 mm (8.50") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 260 m/s (853 fps) |
| Muzzle Energy | 477 J (352 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The Cabot Guns Jones 1911 is a premium full-size .45 ACP 1911 hand-built at Cabot's Pennsylvania shop, machined from solid 4140 American billet steel using CNC and EDM technology. Inspired by the Indiana Jones character, the pistol features Sonoran Desert Ironwood grips, hand-polished bright bluing, front-strap checkering, a Wolff variable recoil spring, and Novak adjustable sights paired with a 5-inch post-custom National Match-grade fitted barrel. The Jones is named in honor of Joe 'Jones' Mas...
Country of Origin: United States
Designer: Rob Bianchin