Canik (Samsun Yurt Savunma) · Pistol · In Production · 2026
| Weight (empty) | 700 g (24.7 oz) |
| Overall Length | 175 mm (6.89") |
| Barrel Length | 97 mm (3.82") |
| Height | 138 mm (5.43") |
| Width | 30.5 mm (1.20") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Canik Prime Radian is a striker-fired, polymer-framed micro-compact semi-automatic pistol chambered in 9x19mm Parabellum, introduced at the 2026 SHOT Show as a premium everyday carry (EDC) pistol built on the METE MC9 Prime platform. Manufactured by Samsun Yurt Savunma (SYS) in Samsun, Turkey, the Prime Radian distinguishes itself through a factory-integrated collaboration with Radian Weapons, featuring the Radian RAMJET barrel with an integrated AFTERBURNER compensator system for superior r...
Country of Origin: Turkey