Caracal International LLC · Assault-Rifle · In Production · 2013
| Weight (empty) | 3357 g (118.4 oz) |
| Overall Length | 876 mm (34.49") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 922 m/s (3025 fps) |
| Muzzle Energy | 1700 J (1254 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Caracal CAR 816, also known as the Sultan, is a 5.56x45mm NATO gas-operated assault rifle manufactured by Caracal International LLC in Abu Dhabi, United Arab Emirates. First publicly revealed to defense officials in 2013 and to the general public in 2015, the CAR 816 represents an evolutionary improvement over both the Heckler & Koch HK416 and SIG Sauer SIG516, designed by principal firearms engineers Robert Hirt and Chris Sirois—the same engineers who developed the HK416 and SIG516, respect...
Country of Origin: AE
Designer: Robert Hirt, Chris Sirois