Caracal International LLC · Carbine · Discontinued · 2013
| Weight (empty) | 2903 g (102.4 oz) |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 18 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 596 J (440 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Caracal CC10 is a 9x19mm semi-automatic pistol-caliber carbine built on a steel receiver with a polymer frame. Designed to share magazines with Caracal's pistol lineup, the CC10 uses a simple blowback operating system and features a full-length Picatinny top rail and a shortened bottom rail on the handguard. Available in both a 16-inch long barrel civilian variant and a shorter SBR variant.
Country of Origin: AE