Caracal International LLC · Machine-Gun · In Production · 2023
| Weight (empty) | 7800 g (275.1 oz) |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 200 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 915 m/s (3002 fps) |
| Muzzle Energy | 1676 J (1236 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Caracal CLMG 556 is a 5.56x45mm NATO belt-fed light machine gun and the first machine gun developed and manufactured in the United Arab Emirates. Unveiled at IDEX 2023, the CLMG 556 operates from an open bolt using a long-stroke gas piston system. It features a quick-change hammer-forged chrome-lined barrel available in three lengths (13", 16", and 18"), a built-in adjustable bipod, and a five-position telescopic stock with adjustable cheekpiece. Fed from 200-round ammunition boxes, it deliv...
Country of Origin: AE