Caracal International LLC · Submachine-Gun · In Production · 2016
| Weight (empty) | 2250 g (79.4 oz) |
| Overall Length | 436 mm (17.17") |
| Barrel Length | 229 mm (9.02") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 596 J (440 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Caracal CMP 9 is a 9x19mm submachine gun featuring an advanced blowback operating system with a bolt-over-barrel design for improved balance and recoil management. Built with 7075-T6 aluminum upper and lower receivers, the CMP 9 uses AR-style fire controls for familiar ergonomics while accepting widely available MP5-pattern magazines. The non-reciprocating ambidextrous charging handle and compact overall dimensions make it well-suited for close-quarters operations.
Country of Origin: AE