Caracal International LLC · Submachine-Gun · In Production · 2020
| Weight (empty) | 2060 g (72.7 oz) |
| Overall Length | 356 mm (14.02") |
| Barrel Length | 152 mm (5.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Caracal CMP 9K is the compact variant of the CMP 9 submachine gun, featuring a shorter 6-inch barrel for enhanced concealability and close-quarters maneuverability. Retaining the same advanced blowback operating system, bolt-over-barrel design, and MP5 magazine compatibility as the full-size CMP 9, the CMP 9K trades some muzzle velocity for a significantly more compact package at just 14 inches overall length.
Country of Origin: AE