Italian State Arsenals (Terni / Brescia / Gardone) · Rifle · Out Of Production · 1891
| Weight (empty) | 3800 g (134.0 oz) |
| Overall Length | 1295 mm (50.98") |
| Barrel Length | 780 mm (30.71") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 701 m/s (2300 fps) |
| Muzzle Energy | 2557 J (1886 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 6.5x52mm Carcano
The Carcano Modello 91 (Fucile Modello 1891) was the standard service rifle of the Kingdom of Italy from 1892 until 1945. Designed at the Turin Army Arsenal under chief technician Salvatore Carcano, it was the world's first military service rifle adopted in a small-bore (6.5mm) smokeless cartridge. The action uses a Mauser-style rotating bolt with two front locking lugs combined with a Mannlicher-pattern en-bloc clip feeding a 6-round integral magazine. Numerous shortened carbine and rifle varia...
Country of Origin: Italy
Designer: Salvatore Carcano