Ceska Zbrojovka · Assault-Rifle · Prototype · 1993
| Weight (empty) | 3000 g (105.8 oz) |
| Overall Length | 850 mm (33.46") |
| Barrel Length | 382 mm (15.04") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 910 m/s (2986 fps) |
| Muzzle Energy | 1656 J (1221 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Stamped Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The CZ 2000 (originally designated Lada) is a Czech prototype 5.56mm modular weapon system developed by Ceska Zbrojovka, consisting of a standard assault rifle, compact carbine, and light machine gun. Development began in 1977 at the Brno General Machine-Building Plants R&D Center under the name Lada, originally chambered in 5.45x39mm for Warsaw Pact compatibility. Following the dissolution of the Warsaw Pact in 1991 and Czechoslovakia's alignment with NATO, the system was redesigned in 1993 to ...
Country of Origin: Czech Republic
Designer: Ceska Zbrojovka design team