CETME (Centro de Estudios Tecnicos de Materiales Especiales) · Battle-Rifle · Discontinued · 1964
| Weight (empty) | 4200 g (148.2 oz) |
| Overall Length | 1015 mm (39.96") |
| Barrel Length | 450 mm (17.72") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 786 m/s (2579 fps) |
| Muzzle Energy | 2942 J (2170 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The CETME Model C is a selective-fire battle rifle developed by the Spanish government research center Centro de Estudios Tecnicos de Materiales Especiales (CETME). Introduced in 1964 as an evolution of the earlier Modelo 58/Model B, the Model C was the first CETME variant fully chambered for the standard 7.62x51mm NATO cartridge, replacing the lighter-loaded 7.62x51mm CETME round used by its predecessors. The rifle operates on Ludwig Vorgrimler's roller-delayed blowback system, a mechanism deri...
Country of Origin: Spain
Designer: Ludwig Vorgrimler