CETME (Centro de Estudios Tecnicos de Materiales Especiales) · Assault-Rifle · Discontinued · 1987
| Weight (empty) | 3400 g (119.9 oz) |
| Overall Length | 925 mm (36.42") |
| Barrel Length | 400 mm (15.75") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 875 m/s (2871 fps) |
| Muzzle Energy | 1530 J (1128 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The CETME Model L is a Spanish selective-fire assault rifle chambered in 5.56x45mm NATO, developed by the state-owned Centro de Estudios Tecnicos de Materiales Especiales (CETME) as the replacement for the 7.62mm CETME Model C battle rifle. Adopted by the Spanish Armed Forces in 1987, the Model L retained the roller-delayed blowback mechanism that had defined the entire CETME family since Ludwig Vorgrimler's post-war work in Spain, scaling the system down to the intermediate 5.56mm cartridge. Ex...
Country of Origin: Spain
Designer: CETME (design team at Centro de Estudios Tecnicos de Materiales Especiales)