Manufacture Nationale d'Armes de Châtellerault (MAC) · Machine-Gun · Out Of Production · 1925
| Weight (empty) | 8930 g (315.0 oz) |
| Overall Length | 1082 mm (42.60") |
| Barrel Length | 500 mm (19.69") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 830 m/s (2723 fps) |
| Muzzle Energy | 3100 J (2286 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.5x54mm French
The Fusil-Mitrailleur Modèle 1924 M29 (FM 24/29) was the standard French squad-level light machine gun for over four decades, designed at the Manufacture d'Armes de Châtellerault and adopted in 1925 to replace the unreliable Chauchat. The 1929 modification rechambered it to the new 7.5x54mm French cartridge after the original 7.5x57mm rounds were found to be confusable with German 7.92x57mm Mauser ammunition. Mechanically inspired by the Browning BAR but with significant indigenous improvements,...
Country of Origin: France
Designer: Manufacture d'Armes de Châtellerault (designed by a team led by engineers at MAC)