Colt's Manufacturing Company · Carbine · Discontinued · 1985
| Weight (empty) | 2720 g (95.9 oz) |
| Overall Length | 826 mm (32.52") |
| Barrel Length | 292 mm (11.50") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 838 m/s (2749 fps) |
| Muzzle Energy | 1405 J (1036 ft·lbf) |
| Effective Range | 350 m (383 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Colt Commando Model 733 is a compact carbine variant of the M16A2, developed in 1985 as a modernized successor to the XM177E2. Featuring an 11.5-inch thin 'pencil' profile barrel attached to an M16A1 upper receiver with a shell deflector and round forward assist, the Model 733 combined components from the A1 and A2 series to create a compact weapon for special operations and vehicle crews. The weapon utilized the M16A2's improved A2 flash hider, pistol grip, and handguards while retaining th...
Country of Origin: United States